| Vindproduktionen 2010 |
När detta skrivs har det nästan på dagen gått ett helt år sedan vårt vindkraftverk, ett av de två första i Vindpark Vänern, togs i bruk. Kyrkvindens vindkraftverk GG7 levererade el till nätet den 10 juli 2009, dagen med Andrea eller Andreas i almanackan och därför fick verket namnet Andreas.
Även om nu verket varit i drift ett helt år så är det först från december 2009 som verket varit i kontinuerlig drift hela månader. Av sammanställningen i nedladdningsbara dokumentet, i den svagt orangefärgade kolumnen ser vi driftdata för Andreas för hela det gångna året med en totalsumma på 6 548 750 kWh eller ca 6,6 GWh. Det fattas sålunda 2,4 GWh upptill de ca 9 GWh som vi enligt givna prognoser skulle förvänta oss. Det är av avgörande ekonomisk betydelse för Kyrkvinden Ef att vindkraftverket når upp till denna nivå och vi måste nu noga analysera läget.
Vi hade inte oavbruten drift förrän i december månad men hade vi haft det skulle totalproduktionen kunna uppgå till 7 GWh eller något mer. Men inte heller 7 GWh motsvarar förväntad produktion och då måste vi se den genomsnittliga vindhastigheten för de aktuella månaderna. De värdena finns i den ljusblå kolumnen till vänster och där ser man att det endast är för september och november som värdena överstiger 7,2 m/s.
Det vindmätningar som låg till grund för besluten att bygga Vindpark Vänern pekade på genomsnittliga vindar på 7,2 m/s. Mätningar hade utförts under perioden 1999 till 2006 och de kompletterades slutligen med höghöjdsmätningar under 2006 som bekräftade den första mätserien som gjordes på 10 meters höjd. Så idag kan vi konstatera att i vart fall perioden juli 2009 till juli 2010 inte lever upp till förväntade vindar. Nu är det ändock vanligt med stora variationer på vindhastigheter år från år och i branschen anger man att variationer på upptill 15% plus eller minus är att betrakta som normalt. För år 2010 kan vi konstatera att perioden januari till mars bestod av en enda lång högtrycksperiod med ringa vind – ett väderförhållande som är mycket ovanligt i den långa väderstatistiken.
För Kyrkvinden innebar den mycket vindfattiga inledningen av verksamhetsåret en extra belastning på ekonomin då våra leveransvillkor till medlemmarna är baserade på ovan angivna prognoser för vindproduktionen. Styrelsen har därför inlett en översyn av gällande leveransvillkor och avser att återkomma under hösten i denna fråga.
Göran Jacobsson
VD
Last Updated (Thursday, 08 July 2010 13:39)
Copyright © 2009-10-01
Kyrkvinden Kooperativ Ekonomisk förening
Joomla template created with Artisteer.